Navrh zmen stanov: Porovnání verzí

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(Verze stanov schválená VH UnArt Central 20.12.2009)
 
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 13 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
<center>'''Občanské sdružení UnArt'''</center>
Co nám ve stanovách stále chybí:


<center>'''Stanovy sdružení'''</center>


# <center>'''ÚVODNÍ USTANOVENÍ'''</center>
=Ošetření plných mocí pro Valné hromady=
[http://www.epravo.cz/top/clanky/jak-spravne-udelit-plnou-moc-pro-valnou-hromadu-50341.html viz ][http://www.epravo.cz/top/clanky/jak-spravne-udelit-plnou-moc-pro-valnou-hromadu-50341.html článek][http://www.epravo.cz/top/clanky/jak-spravne-udelit-plnou-moc-pro-valnou-hromadu-50341.html  "Jak správně udělit plnou moc pro valnou hromadu?"]: cituji:&nbsp; <br/> ''V praxi začasto vyvstává otázka nutnosti úředního ověření podpisu plné moci. Jelikož ze žádné z příslušných právních norem nelze takovou povinnost vyčíst, otevírá se zde vhodný prostor pro úpravu ... stanovami''


# <center>'''Název, sídlo, datum vzniku a působnost'''</center>
=Ošetření zápisů z VH=
Řešení, které jsme vymysleli, ještě není uplně OK, např. nechrání členy před případnou zlovůlí předsedy. Lepší řešení by byla účast notáře:&nbsp;
* u VH a.s. a s.r.o. je povinnost použít notářských služeb přesně definována v obchodním zákoníku
* u neziskovek lze inspiraci najít u společenství vlastníků bytů, vzniklých do r. 2004, mají notářské ověření definované ve vzorových stanovách takto:<br/> ''O průběhu schůze shromáždění, na které jsou voleny orgány společenství a schvalovány nebo měněny stanovy společenství, musí být pořízen notářský zápis, k němuž se přikládají schválené stanovy společenství''
* viz článek "[http://pravniradce.ihned.cz/c4-10078240-31790040-F00000_d-kdy-je-nutne-a-kdy-vhodne-navstivit-notare Kdy je nutné a kdy vhodné navštívit notáře]" - odstavec "OSVĚDČENÍ PRŮBĚHU VALNÝCH HROMAD A SCHŮZÍ PRÁVNICKÝCH OSOB", ještě lépe odstavec "3. Notářský zápis o rozhodnutí orgánu právnické osoby". Cena za notářský zápis o rozhodnutí orgánu právnické osoby [http://www.notarmatlova.cz/popissluzby.php?id=4 by měla být 3000 Kč]. Povinnost přiložit ke změně stanov popř. i k volbám orgánů notářský zápis bychom mohli do stanov zakotvit ve chvíli, kdy budeme se stavem stanov víceméně spokojeni, což myslím ještě nenastalo
*aby nemohlo dojít k pořádání "soukromých VH Správní rady nebo Revizní komise", měl by pozvaný notář ověřit také to, že pozvánka na VH byla realizována opravdu tak, jak měla být, např. že:
** notář ověří, že pozvánka na VH visí na webu sdružení po celou dobu (min.) 14 dní
** notář ověří, že byly zaslány emaily s pozvánkou všem členům. Takové ověření je bohužel asi technicky nemožné, ale mohl by ověřit alespoň zaslání emailové/mailové pozvánky všem členům SR a Revizní komise.


# '''Název sdružení:''' Občanské sdružení UnArt (dále jen „Sdružení“)
=Ošetření změn stanov pobočkami=
# '''Sídlo:''' Slavičín, Mladotická 715, 76321 Slavičín
Pobočky mají ve stanovách stejná práva, jako Sdružení, mají tedy jejich VH právo měnit stanovy? V současném stavu se můžeme hádat "ano" i "ne":<br/> ''§9 Valná hromada<br/> (1)Nejvyšším orgánem Sdružení je Valná hromada všech jeho členů, která se schází nejméně jednou ročně, aby: a)Schválila stanovy sdružení a změny těchto stanov''.<br/> ale: <br/> ''§14 Orgány místní pobočky<br/>...<br/>(5)Funkce orgánů pobočky jsou v rámci pobočky shodné s funkcí stejnojmenných orgánů v rámci sdružení''.<br/> Čili bylo by vhodné se dohodnout a explicitně definovat, že pobočky mohou nebo nesmí měnit společné stanovy
# Sdružení bylo založeno dne 1. 10. 2002 jako samostatná právnická osoba s právem vystupovat v právních vztazích svým jménem, s právní a majetkovou odpovědností z těchto vztahů vyplývající.  
# Sdružení bylo zaregistrováno Ministerstvem vnitra ČR dne 28. 11. 2002 pod č.j. VS/1-1/51 873/02-R


# <center>'''Charakter sdružení'''</center>
=Ošetření střetu zájmů=
Ve stanovách by mělo být zakotveno to, co stanovuje zákon o střetu zájmů ve státní správě - že člen Správní rady, Revizní komise ani účastník VH nesmí rozhodovat o záležitostech, ze kterých by měl na úkor sdružení osobní prospěch on sám nebo osoby jemu blízké. Pokud vznikne situace, kdy se člen některého orgánů sdružení nemůže dlouhodobě účastnit rozhodování z důvodu střetu zájmů, musí z daného orgánu odstoupit. V opačném případě jej musí odvolat další VH.


# Občanské sdružení UnArt je dobrovolným, nevládním, neziskovým a nepolitickým sdružením fyzických a právnických osob, v němž se tyto osoby sdružily k aktivní činnosti v oblasti kultury, sportu, vzdělávání a k popularizaci a propagaci níže uvedených cílů.
=Motivace pro bezplatnou práci ve sdružení=
# Veškerá činnost sdružení probíhá v rámci platných zákonů a nařízení. Cíle sdružení neodporují žádnému článku Ústavy ČR, Listiny základních práv a svobod a platných zákonů.  
Okamžik, kdy neziskovka nemá aktivní členy, ochotné pracovat pro ni aspoň občas '''nezjištně''', je zlomový - sdružení přestává být sdružením a stává se normální firmou.


# <center>'''Základní cíle sdružení'''</center>
V dnešním stavu - být s naším sdružením v zaměstnaneckém vztahu je super výhodné a super pohodlné, protože
#sdružení umožňuje '''střet zájmů''': zaměstnanec sdružení může (zkoušet) díky svému členskému hlasu sdružení směrovat tak, aby to bylo výhodné pro něj - což by v normální firmě nebylo možné: zaměstnanec, který není jednatelem nebo společníkem v s.r.o. nebo akcionářem v a.s., v normální firmě musí držet hubu a krok - může vyjádřit svůj názor a podávat návrhy, ale nemůže o ničem rozhodovat.
#sdružení neřeší osobní odpovědnost členů (ani zaměstnanců) za rozhodnutí, která prosadili.
##příklad: přesvědčím všechny a odhlasuji, abychom ve Slavičíně udělali koncert za 100tis. Na této akci proděláme 50tis. Kč. V současném stavu z toho není vyvozen žádný důsledek - příště můžu udělat stejný průser.
##příklad: přesvědčím všechny, abychom koupili novou technologii XY. Technologie se bohužel ukáže být nepoužitelná a vrátit ji nelze.
#Lidé, kteří přesto pro sdružení pracují bezplatně, jsou vnímání jako zvláštní typ blázna.


Základními cíli sdružení jsou zejména: # zvyšování úrovně kultury, vzdělanosti, a prosperity a technologické vyspělosti regionu, ve kterém sdružení působí
Návrh, jak tuto situaci změnit, je
# budování a upevňování komunit na místní, národní i mezinárodní úrovni a podpora jejich vzájemného poznávání a spolupráce
*ad bod 1. (střet zájmů):
# zlepšování postavení sociálně nebo zdravotně znevýhodněných jedinců ve většinové společnosti a jejich integrace do místních komunit
*#'''nechť má každý hlas váhu počtu roků, na které má člen odpuštěny příspěvky (formou kladného kreditu).''' Samozřejmě se stanovenou horní hranicí např. 5 nebo 10 let, aby ve sdružení nemohla vzniknout totalita.
# zlepšování kvalit životního prostředí regionu a jeho trvale udržitelný rozvoj
*# pokud má člen kredit záporný nebo menší než rozumný (1-3 měsíce?), pak nemá žádný hlas. Toto ustanovení by ve stanovách mělo být každopádně, dlužníci nech na VH mohou podávat návrhy, ale neměli by mít hlasovací právo! 
# zvyšování povědomí o činnosti a možnostech nestátních organizaci mezi širokou veřejností
*ad bod 2. (odpovědnost za rozhodnutí):
*#Pokud vzniká pro sdružení riziko škody, pak ať členové, kteří dané řešení prosazují, použijí pro prosazení tohoto řešení svůj kredit - tak, že na projektovém účtu dopředu složí takovou částku, aby projekt dopadl v každém případě kladně.
*#Pokud škoda nevznikne, sdružení jim kredit zase vrátí.


# <center>'''Formy činnosti sdružení'''</center>
Jediná otázka je, zda pravidlo č. 1 uplatňovat i na VH - přineslo by to drobnou komplikaci v tom, že každý člen by při vstupu musel dostat papírovou "hlasovací plácačku" jako na VH akciovky, na které by bylo číslo s váhou jeho hlasu. U naprosté většiny lidí by to bylo "1", pár jedinců by mělo větší váhy, které by se daly snadno sečíst.
Vzhledem k tomu, že návrhy VH předkládá Správní rada a ta by návrhy měla tvořit vnitřním hlasováním s použitím uvedených pravidel, nejsou váhy hlasů na VH nezbytně nutné, ale mohou mít motivační vliv.


K dosažení cílů uvedených v Základní cíle sdružení sdružení vyvíjí následující činnosti:# organizuje obecně prospěšné akce, zejména kulturní (koncerty, vernisáže, hudebních festivaly), vzdělávací (přednášky, školení, sympozia) a sportovní (utkání amatérských sportovních družstev, vodácké akce atd.).
=Filtr na zlovolné kandidáty do Správní rady a Revizní komise=
# realizuje poradenskou, školící a vzdělávací činnost pro osoby ohrožené sociálním vyloučením
Ve foru Roman Saňák vyjadřuje obavu o možné zneužití VH nepřátelskými silami. Řešení bylo naznačeno v 2. části [http://vyuka.slfree.net/mod/forum/discuss.php?d=726#p4412 této odpovědi], ale toto je až řešení následků problému. Pokud chceme vyřešit příčinu, pak:
# hájí zájmy svých členů v oblastech, kde síly jednotlivce na tuto ochranu nestačí
# zastupuje své členy ve vztazích s organizacemi, které při spolupráci preferují podnikatelské subjekty a organizace s právní subjektivitou.
# buduje síť vlastních poboček, zajišťuje proškolení jejich členů a tvorbu potřebné infrastruktury (vybavení základny, vytvoření počítačové sítě sloužící k propojení členů sdružení atd.)
# vydává odborné i populární publikace tematicky spřízněné s cíli sdružení.
# spolupracuje s jinými sdruženími, institucemi, úřady a organizacemi za účelem dosažení cílů sdružení.
# zajišťuje tvorbu propagačních materiálů a propagaci projektů a akcí souvisejících s cíli sdružení


# <center>'''ČLENSTVÍ VE SDRUŽENÍ'''</center>
Do správní rady by měli kandidovat pouze členové, kteří ve prospěch sdružení odpracovali '''nezjištně''' minimálně XX (nebo XXX ?) hodin, což prokáží výkazem práce v minulosti schválených Správní radou, který přiloží ke své kandidatuře.
 
# <center>'''Vznik členství ve sdružení'''</center>
 
# Členství ve sdružení je možné formou řádného, sympatizujícího nebo čestného členství.
# Členem sdružení mohou být fyzické osoby starší 15 let a právnické osoby, které souhlasí se stanovami a cíli sdružení a které se zaváží plnit uvedené povinnosti člena sdružení. Jejich členství posuzuje a schvaluje Správní rada sdružení.
# Řádné členství vzniká na základě schválení přihlášky a zaplacení vstupního a členského příspěvku.
# Sympatizující členství vzniká na základě schválení přihlášky Správní radou sdružení.
# Čestné členství je navrhováno a schvalováno Správní radou sdružení. Titul čestného člena může být udělen Správní radou osobám, které prokazují nebo prokázaly sdružení významné služby, popř. se významně angažují v kulturní či společenské sféře.
 
# <center>'''Práva a povinnosti členů.'''</center>
 
# Řádný člen sdružení má právo:
## Být volen do orgánů sdružení, volit orgány sdružení a hlasovat.
## Předkládat návrhy, podněty a připomínky.
## Být informován o všech rozhodnutích orgánů sdružení a účastnit se akcí pořádaných sdružením za zvýhodněných podmínek.
## Požívat zvýhodněných podmínek účasti na akcích pořádaných sdružením, na jejichž organizaci se sám nepodílí. Zvýhodněné podmínky může člen sdružení uplatnit pomocí kreditů, které se získávají prací ve prospěch sdružení (např. pořadatelskou službou, psaním příspěvků na internetové stránky atd.). Kredity lze použít na všech akcích, pořádaných sdružením, například formou slevy na vstupném nebo při nákupu produktů, které jsou na akcích vytvářeny. Pravidla pro získávání a uplatňování kreditů budou schválena Valnou hromadou a uveřejněna v sazebníku kreditů, dostupném na internetových stránkách sdružení.
## Platit jako vstupní a členské příspěvky vyšší částky, než ty, které byly schváleny Valnou hromadou.
# Řádný člen sdružení má povinnosti:
## Zaplatit vstupní a členský příspěvek ve výši stanovené Valnou hromadou.
## Aktivně se účastnit akcí, pořádaných sdružením.
## Řídit se stanovami sdružení.
## Při ukončení členství ve sdružení vrátit veškeré doklady.
# Řádný člen Sdružení neručí za závazky Sdružení. Tento fakt vyplývá z legislativy ČR a tímto bodem je zdůrazněn.
# Řádný člen nezodpovídá za škody, které Sdružení způsobí třetím osobám, pokud se na vzniku této škody osobně přímo nepodílel.
# Čestnému členu náleží při jednáních orgánů sdružení poradní hlas.
# Sympatizující členství neukládá členovi žádná práva ani povinnosti. Sympatizující členství vyjadřuje morální podporu sdružení.
# Čestní a sympatizující členové nemohou být voleni do orgánů sdružení.
# Čestní a sympatizující členové nemusí platit vstupní ani členské příspěvky.
 
# <center>'''Zánik členství ve sdružení'''</center>
 
Členství ve sdružení zaniká: # Doručením písemného oznámení o vystoupení člena ze sdružení Správní radě.
# Rozhodnutím Valné hromady o vyloučení člena.
# Nezaplacením členských příspěvků.
# Úmrtím člena sdružení - fyzické osoby.
# Zánikem právnické osoby, jež je členem sdružení.
# Zánikem sdružení.
 
# <center>'''ORGANIZAČNÍ STRUKTURA'''</center>
 
# <center>'''Orgány sdružení'''</center>
 
Orgány sdružení jsou: Valná hromada, Správní rada, Kontrolní orgán a Místní pobočky.
 
# Činnost Správní rady řídí předseda. Jeho hlas rozhoduje v případě rovnosti hlasů při hlasování Správní rady.
# Jménem sdružení jsou oprávněni samostatně jednat předseda nebo jednatel Správní rady, a to ve všech věcech. V jednotlivých případech může jménem sdružení jednat také pověřený člen Správní rady nebo Správní radou zmocněný člen sdružení. Tyto osoby mají právo vydávat stanoviska a prohlášení a podepisovat smlouvy, a to na základě projednání věci na Valné hromadě nebo na zasedání Správní rady.
# V hospodářských záležitostech je jménem sdružení oprávněn samostatně jednat také hospodář.
 
# <center>'''Valná hromada'''</center>
 
# Nejvyšším orgánem sdružení je Valná hromada všech jeho členů, která se schází nejméně jednou ročně, aby:
## Schválila stanovy sdružení a změny těchto stanov.
## Zvolila na pětileté funkční období nejméně tříčlennou Správní radu sdružení a případně ji odvolala.
## Zvolila 3-5 člennou revizní komisi, nebo revizora sdružení a případně ji/ho odvolala.
## Schválila zprávu o činnosti sdružení a zprávu o hospodaření za minulé období, předkládanou Správní radou sdružení.
## Schválila revizní zprávu, předkládanou Revizní komisí, popř. Revizorem sdružení.
## Určila koncepci činnosti sdružení a jeho cíle na příští období.
## Stanovila výši vstupního a členského příspěvku.
## Schválila rozpočet sdružení na následují období.
## Rozhodla o vyloučení člena sdružení.
# Valná hromada:
## je svolávána Správní radou nebo Revizní komisí Sdružení nejpozději 15 pracovních dnů před konáním Valné hromady. Valná hromada se svolává pozvánkou ve formě elektronické zprávy zaslané všem členům Sdružení a veřejným oznámením na&nbsp;[http://www.unart.cz/ http://www.unart.cz]
## Pozvánka a veřejné oznámení Valné hromady musí obsahovat:
### název a sídlo Sdružení;
### datum, čas a místo konání Valné hromady
### program jednání Valné hromady
## Je usnášeníschopná při nadpoloviční účasti všech řádných členů.
## Přijímá rozhodnutí nadpoloviční většinou přítomných řádných členů.
## Není-li schopna se usnášet, svolá Správní rada sdružení náhradní Valnou hromadu a to nejdéle do 1 měsíce ode dne, kdy se měla konat původní Valná hromada. Tato Valná hromada je schopna se usnášet bez ohledu na počet přítomných členů sdružení.
## Členy do funkcí Správní rady do funkcí a Revizní komisei, popř. Revizora volí Valná hromada veřejným hlasováním. Kandidatury na tyto funkce musí být doplněny do veřejného oznámení Valné hromady nejpozději 10 pracovních dnů před konáním Valné hromady
## Jednání Valné hromady probíhá podle programu obsaženém v pozvánce a&nbsp;ve&nbsp;veřejném oznámení o Valné hromadě. Záležitost, která nebyla uvedena v&nbsp;programu obsaženém v pozvánce a ve veřejném oznámení, lze&nbsp;projednat jen se souhlasem nadpoloviční většiny fyzicky přítomných členů Sdružení.
## Správní rada je povinna zařadit do programu jednání Valné hromady písemné návrhy Revizní komise a jednotlivých řádných členů sdružení. Návrh musí obsahovat název navrhovaného bodu programu, případně i podkladové materiály a text navrhovaného usnesení. Pokud byl návrh Radě doručen po zaslání pozvánky a zveřejnění oznámení, je&nbsp;možné jej zařadit do&nbsp;jednání dané Schůze členů jen postupem určeným §13 odst.&nbsp;1.
## O Valné hromadě se pořizuje Zápis z Valné hromady (dále jen „Zápis“). Vyhotovení Zápisu zabezpečuje zapisovatel, který je zvolen na začátku Valné hromady. Pravdivost Zápisu ověřují svými podpisy zapisovatel, současný předseda Správní rady, současný předseda Revizní komise nebo Revizor Sdružení a pokud proběhla volba nových předsedů Správní rady nebo Revizní komise, pak i odstupující předseda Správní rady a odstupující předseda Revizní komise. Zápis je platný, jen pokud jsou všechny podpisy na něm úředně ověřeny.
## Zápis z Valné hromady obsahuje:
### název a sídlo Sdružení;
### datum, čas a místo konání Schůze členů;
### jméno předsedajícího, zapisovatele, osob pověřených sčítáním hlasů;
### jména členů volební komise, jsou-li voleni;
### prezenci přítomných;
### popis projednaných bodů programu Schůze členů;
### rozhodnutí Schůze členů s uvedením výsledku hlasování
### obsah námitky člena Sdružení, člena Rady nebo Revizní komise týkajícího se rozhodnutí Schůze členů, jestliže o to dotyčný žádá.
 
# <center>'''Správní rada'''</center>
 
# Činnost sdružení ve volebním období řídí Správní rada sdružení.
# Správní rada řídí činnost sdružení ve všech směrech, např.:
## Schvaluje přijetí členů sdružení nebo ukončení jejich členství.
## Schvaluje vznik Místních poboček a provádí jejich registraci u orgánů státní správy
## Svolává zasedání Valné hromady a připravuje pro něj návrhy a podklady.
## Vypracovává výroční zprávu o hospodaření a činnosti sdružení.
## Připravuje a účastní se jednání jménem sdružení s jinými subjekty.
# Členové správní rady jsou znovu zvolitelní.
# Správní rada si zvolí ze svých členů ve veřejném hlasování nejméně tyto funkce:
## předseda
## jednatel
## hospodář
# V případě odstoupení člena Správní rady jmenuje rada dočasného člena.
# Zasedání Správní rady svolává podle potřeby jeden ze členů Správní rady.
# Členové Správní rady mají podpisová práva dle .
# Správní rada je povinna se řídit rozhodnutím Valné hromady.
# Členem Správní rady mohou být pouze plnoletí členové sdružení.
# Poměr počtu členů Správní rady Sdružení musí odpovídat poměru počtu členů Místních poboček s tím, že každá Místní pobočka musí mít ve Správní radě Sdružení alespoň jednoho člena.
 
# <center>'''Kontrolní orgán'''</center>
 
# Kontrolním orgánem je Revizní komise nebo Revizor. Kontrolní orgán volí Valná hromada na pětileté funkční období.
# Revizní komise kontroluje hospodaření sdružení a připravuje revizní zprávy, které předkládá Valné hromadě.
# Revizní komise je tří až pětičlenná.
# Členové Revizní komise volí svého předsedu, který svolává a řídí jednání Revizní komise, a to nejpozději do 10 pracovních dnů po konání Valné hromady, na které došlo ke změně složení Revizní komise.
# Poměr počtu členů Revizní komise Sdružení musí odpovídat poměru počtu členů Místních poboček s tím, že každá Místní pobočka musí mít v Revizní komise Sdružení alespoň jednoho člena.
# Členové Revizní komise nebo Revizor nemohou být současně členy Správní rady.
 
# <center>'''MÍSTNÍ POBOČKY'''</center>
 
# <center>'''Vznik místní pobočky'''</center>
 
# Místní pobočka je složena minimálně ze 3 řádných členů sdružení.
# Tito členové si ze svého středu volí předsedu, jednatele a hospodáře. Po tomto ustanovení se přihlásí u Správní rady sdružení a pokud splňují všechny požadavky, obdrží registrační listinu s registračním číslem pobočky a souhlas užívat společné logo. Tímto okamžikem pobočka vzniká.
 
# <center>'''Charakter místní pobočky'''</center>
 
Místní pobočka:
 
# je samostatnou jednotkou s právní subjektivitou odvozenou od občanského sdružení UnArt.
# je oprávněna jednat svým jménem.
# není oprávněna jednat jménem celého sdružení.
# používá název "Občanské sdružení UnArt {OBEC}", kde {OBEC} je místem působnosti pobočky.
# sdílí s Občanským sdružením UnArt základní cíle () a formy činnosti ().
# řídí se stanovami Občanského sdružení UnArt.
 
# <center>'''Orgány místní pobočky'''</center>
 
# Orgány pobočky jsou Správní rada pobočky, Valná hromada pobočky a Kontrolní orgán pobočky.
# Činnost Správní rady pobočky řídí její předseda. Jeho hlas rozhoduje v případě rovnosti hlasů při hlasování Správní rady.
# Jménem pobočky jsou oprávněni samostatně jednat předseda nebo jednatel Správní rady pobočky, a to ve všech věcech. V jednotlivých případech může jménem pobočky jednat také pověřený člen Správní rady pobočky nebo Správní radou zmocněný člen pobočky. Tyto osoby mají právo vydávat stanoviska a prohlášení a podepisovat smlouvy, a to na základě projednání věci na Valné hromadě pobočky nebo na zasedání Správní rady pobočky.
# V hospodářských záležitostech je jménem pobočky oprávněn samostatně jednat také hospodář pobočky.
# Funkce orgánů pobočky jsou v rámci pobočky shodné s funkcí stejnojmenných orgánů v rámci sdružení.
 
# <center>'''Členství v místní pobočce'''</center>
 
# Členství v pobočce sdružení je možné formou řádného, sympatizujícího nebo čestného členství.
# Pro členství v pobočce platí v rámci pobočky stejná pravidla, jako pro členství ve sdružení (,  a )
# Vznikem členství v pobočce nevzniká členství ve sdružení.
 
# <center>'''Práva a povinnosti místní pobočky'''</center>
 
# Pobočka má následující práva:
## používat propagační materiály sdružení a jeho WWW stránky.
## získávat od Správní rady veškeré informace o aktivitách, hospodaření a závazcích sdružení.
# Pobočka má tyto povinnosti:
## nominovat minimálně jednoho člena do Správní rady a Revizní komise Sdružení.
## koordinovat tvrorbu programu vlastních akcí s programem sdružení a jeho poboček.
## koordinovat žádosti o granty a dotace s činností sdružení a jeho poboček.
## pravidelně informovat Správní radu sdružení o svých aktivitách, hospodaření a závazcích pobočky.
## přispívat při tvorbě Výroční zprávy o činnosti a hospodaření sdružení.
## za všech okolností zachovávat dobré jméno a pověst sdružení.
 
# <center>'''Hospodaření místní pobočky'''</center>
 
Pobočky# vedou hospodaření samostatně, ale v souladu se stanovami sdružení ()
# každoročně předkládají Správní radě sdružení zprávu o hospodaření.
# informují Správní radu o vzniku a zániku svých závazků.
 
# <center>'''Zánik pobočky'''</center>
 
Pobočka zaniká:# pravomocným usnesením Valné hromady pobočky
# rozhodnutím Správní rady Ssdružení
# zánikem Občanského sdružení UnArt
 
# <center>'''HOSPODAŘENÍ SDRUŽENÍ'''</center>
 
# <center>'''Hospodaření sdružení'''</center>
 
# Příjmy sdružení tvoří: Vstupní a členské příspěvky členů sdružení, dary, účelově zaměřené granty, dotace a příjmy z neziskové činnosti v souladu s cíli sdružení, výnosy z akcí pořádaných sdružením a jiné zdroje.
# Finanční prostředky sdružení jsou uloženy v pokladně, případně na účtech sdružení. Za jejich řádnou evidenci zodpovídá hospodář sdružení.
# Disponovat s finančními prostředky sdružení mohou pouze členové Správní rady.
# O stavu finančních prostředků vede předepsanou evidenci hospodář sdružení, který je povinnen předkládat účetnictví ke kontrole Správní radě a Kontrolnímu orgánu.
# Zprávu o hospodaření zpracovává hospodář sdružení.
 
# <center>'''ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ'''</center>
 
# <center>'''Ukončení činnosti sdružení a majetkové vypořádání'''</center>
 
# V případě okolností, jež povedou k potřebě činnost sdružení ukončit, může o tomto rozhodnout Valná hromada.
# V případě zániku sdružení je jeho majetek po provedené likvidaci, kterou schválí Valná hromada předán jiné právnické nebo fyzické osobě, jejíž cíle jsou blízké cílům sdružení a jež se zabývá neziskovou činností stejného či podobného zaměření.
 
# <center>'''Ostatní ustanovení'''</center>
 
# Stanovy jsou závazné pro všechny členy sdružení.
# Změny stanov lze provést dodatkem ke stanovám, který schválí Valná hromada.
# Tyto stanovy byly schváleny Valnou hromadou Občanského sdružení Unart dne 1.&nbsp;2.&nbsp;2004.
# Stanovy sdružení nabývají účinnosti dnem registrace sdružení Ministerstvem vnitra ČR.<br/>

Aktuální verze z 17. 3. 2010, 05:18

Co nám ve stanovách stále chybí:


Ošetření plných mocí pro Valné hromady

viz článek"Jak správně udělit plnou moc pro valnou hromadu?": cituji: 
V praxi začasto vyvstává otázka nutnosti úředního ověření podpisu plné moci. Jelikož ze žádné z příslušných právních norem nelze takovou povinnost vyčíst, otevírá se zde vhodný prostor pro úpravu ... stanovami

Ošetření zápisů z VH

Řešení, které jsme vymysleli, ještě není uplně OK, např. nechrání členy před případnou zlovůlí předsedy. Lepší řešení by byla účast notáře: 

  • u VH a.s. a s.r.o. je povinnost použít notářských služeb přesně definována v obchodním zákoníku
  • u neziskovek lze inspiraci najít u společenství vlastníků bytů, vzniklých do r. 2004, mají notářské ověření definované ve vzorových stanovách takto:
    O průběhu schůze shromáždění, na které jsou voleny orgány společenství a schvalovány nebo měněny stanovy společenství, musí být pořízen notářský zápis, k němuž se přikládají schválené stanovy společenství
  • viz článek "Kdy je nutné a kdy vhodné navštívit notáře" - odstavec "OSVĚDČENÍ PRŮBĚHU VALNÝCH HROMAD A SCHŮZÍ PRÁVNICKÝCH OSOB", ještě lépe odstavec "3. Notářský zápis o rozhodnutí orgánu právnické osoby". Cena za notářský zápis o rozhodnutí orgánu právnické osoby by měla být 3000 Kč. Povinnost přiložit ke změně stanov popř. i k volbám orgánů notářský zápis bychom mohli do stanov zakotvit ve chvíli, kdy budeme se stavem stanov víceméně spokojeni, což myslím ještě nenastalo
  • aby nemohlo dojít k pořádání "soukromých VH Správní rady nebo Revizní komise", měl by pozvaný notář ověřit také to, že pozvánka na VH byla realizována opravdu tak, jak měla být, např. že:
    • notář ověří, že pozvánka na VH visí na webu sdružení po celou dobu (min.) 14 dní
    • notář ověří, že byly zaslány emaily s pozvánkou všem členům. Takové ověření je bohužel asi technicky nemožné, ale mohl by ověřit alespoň zaslání emailové/mailové pozvánky všem členům SR a Revizní komise.

Ošetření změn stanov pobočkami

Pobočky mají ve stanovách stejná práva, jako Sdružení, mají tedy jejich VH právo měnit stanovy? V současném stavu se můžeme hádat "ano" i "ne":
§9 Valná hromada
(1)Nejvyšším orgánem Sdružení je Valná hromada všech jeho členů, která se schází nejméně jednou ročně, aby: a)Schválila stanovy sdružení a změny těchto stanov
.
ale:
§14 Orgány místní pobočky
...
(5)Funkce orgánů pobočky jsou v rámci pobočky shodné s funkcí stejnojmenných orgánů v rámci sdružení
.
Čili bylo by vhodné se dohodnout a explicitně definovat, že pobočky mohou nebo nesmí měnit společné stanovy

Ošetření střetu zájmů

Ve stanovách by mělo být zakotveno to, co stanovuje zákon o střetu zájmů ve státní správě - že člen Správní rady, Revizní komise ani účastník VH nesmí rozhodovat o záležitostech, ze kterých by měl na úkor sdružení osobní prospěch on sám nebo osoby jemu blízké. Pokud vznikne situace, kdy se člen některého orgánů sdružení nemůže dlouhodobě účastnit rozhodování z důvodu střetu zájmů, musí z daného orgánu odstoupit. V opačném případě jej musí odvolat další VH.

Motivace pro bezplatnou práci ve sdružení

Okamžik, kdy neziskovka nemá aktivní členy, ochotné pracovat pro ni aspoň občas nezjištně, je zlomový - sdružení přestává být sdružením a stává se normální firmou.

V dnešním stavu - být s naším sdružením v zaměstnaneckém vztahu je super výhodné a super pohodlné, protože

  1. sdružení umožňuje střet zájmů: zaměstnanec sdružení může (zkoušet) díky svému členskému hlasu sdružení směrovat tak, aby to bylo výhodné pro něj - což by v normální firmě nebylo možné: zaměstnanec, který není jednatelem nebo společníkem v s.r.o. nebo akcionářem v a.s., v normální firmě musí držet hubu a krok - může vyjádřit svůj názor a podávat návrhy, ale nemůže o ničem rozhodovat.
  2. sdružení neřeší osobní odpovědnost členů (ani zaměstnanců) za rozhodnutí, která prosadili.
    1. příklad: přesvědčím všechny a odhlasuji, abychom ve Slavičíně udělali koncert za 100tis. Na této akci proděláme 50tis. Kč. V současném stavu z toho není vyvozen žádný důsledek - příště můžu udělat stejný průser.
    2. příklad: přesvědčím všechny, abychom koupili novou technologii XY. Technologie se bohužel ukáže být nepoužitelná a vrátit ji nelze.
  3. Lidé, kteří přesto pro sdružení pracují bezplatně, jsou vnímání jako zvláštní typ blázna.

Návrh, jak tuto situaci změnit, je

  • ad bod 1. (střet zájmů):
    1. nechť má každý hlas váhu počtu roků, na které má člen odpuštěny příspěvky (formou kladného kreditu). Samozřejmě se stanovenou horní hranicí např. 5 nebo 10 let, aby ve sdružení nemohla vzniknout totalita.
    2. pokud má člen kredit záporný nebo menší než rozumný (1-3 měsíce?), pak nemá žádný hlas. Toto ustanovení by ve stanovách mělo být každopádně, dlužníci nech na VH mohou podávat návrhy, ale neměli by mít hlasovací právo!
  • ad bod 2. (odpovědnost za rozhodnutí):
    1. Pokud vzniká pro sdružení riziko škody, pak ať členové, kteří dané řešení prosazují, použijí pro prosazení tohoto řešení svůj kredit - tak, že na projektovém účtu dopředu složí takovou částku, aby projekt dopadl v každém případě kladně.
    2. Pokud škoda nevznikne, sdružení jim kredit zase vrátí.

Jediná otázka je, zda pravidlo č. 1 uplatňovat i na VH - přineslo by to drobnou komplikaci v tom, že každý člen by při vstupu musel dostat papírovou "hlasovací plácačku" jako na VH akciovky, na které by bylo číslo s váhou jeho hlasu. U naprosté většiny lidí by to bylo "1", pár jedinců by mělo větší váhy, které by se daly snadno sečíst. Vzhledem k tomu, že návrhy VH předkládá Správní rada a ta by návrhy měla tvořit vnitřním hlasováním s použitím uvedených pravidel, nejsou váhy hlasů na VH nezbytně nutné, ale mohou mít motivační vliv.

Filtr na zlovolné kandidáty do Správní rady a Revizní komise

Ve foru Roman Saňák vyjadřuje obavu o možné zneužití VH nepřátelskými silami. Řešení bylo naznačeno v 2. části této odpovědi, ale toto je až řešení následků problému. Pokud chceme vyřešit příčinu, pak:

Do správní rady by měli kandidovat pouze členové, kteří ve prospěch sdružení odpracovali nezjištně minimálně XX (nebo XXX ?) hodin, což prokáží výkazem práce v minulosti schválených Správní radou, který přiloží ke své kandidatuře.